REKLAMA
To właśnie dzięki działalności The International Union for Protection of Childhood (Światowego Związku Ochrony Dzieciństwa), Dzień Dziecka obchodzony jest niezmiennie 1 czerwca w Polsce od 1952 roku. Celem tego święta było uświadomienie dorosłym, że prawa dzieci powinny być szanowane na całym świecie, a młode istoty nie powinny być zaangażowane w wojny, cierpieć głodu ani doznawać krzywdy. Poznaj historię tego szczególnego dnia, który przynosi radość każdemu dziecku!
Niektóre kraje nie mają konkretnie sprecyzowanej daty fetowania tego święta i tak:
Z okazji Dnia Dziecka w szkołach często organizuje się dzień sportu, w tym międzyklasowe rozgrywki sportowe.
Jednak już wcześniej pojawiały się inicjatywy oddolne, które miały na celu upamiętnienie najmłodszych. Na przykład w 1857 roku amerykański pastor Charles Leonard ustanowił Dzień Róży (później przemianowany na Kwiatową Niedzielę, a ostatecznie na Dzień Dzieci). Obchodzono go w drugą niedzielę czerwca i obejmował specjalną mszę dla dzieci. Podobne obchody miały miejsce również w Polsce. Już w 1929 roku z inicjatywy Polskiego Komitetu Opieki nad Dzieckiem zorganizowano pierwsze Święto Dziecka. W dniu 22 września dzieci uczestniczyły w specjalnej mszy, a potem w szkolnych akademiach, wycieczkach i zabawach. Otrzymywały również słodycze w prezencie.
Dzień Dziecka - daty
Historia oficjalnego Dnia Dziecka sięga lat 50. XX wieku, ale warto wspomnieć, że w Chinach to święto zostało ustanowione już w 1926 roku. Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest w różnych krajach świata, jednak daty nie zawsze są identyczne. W krajach słowiańskich, takich jak Czechy, Słowacja, Ukraina i Polska, Dzień Dziecka przypada 1 czerwca. W Turcji dzieci świętują go 23 kwietnia, w tym samym dniu co Narodowe Święto Niepodległości. W Niemczech daty obchodzenia Dnia Dziecka są związane z ich skomplikowaną historią: w RFN obchodzono je 20 września, zaś w NRD 1 czerwca. Po zjednoczeniu przyjęto oficjalnie, że Dzień Dziecka w Niemczech przypada 20 września, ale wielu ludzi wciąż świętuje go 1 czerwca. Francja, Włochy i Japonia mają nieco inne tradycje. We Francji i we Włoszech, 6 stycznia (święto Trzech Króli) obchodzi się Dzień Rodziny. Od 1948 roku oficjalnym Dniem Dziecka w Japonii jest 5 maja, ale nieoficjalnie Japończycy obchodzą Dzień Chłopca właśnie 5 maja, natomiast Dzień Dziewczynki obchodzi się 3 marca.Niektóre kraje nie mają konkretnie sprecyzowanej daty fetowania tego święta i tak:
- w Argentynie przypada ono na drugą niedzielę sierpnia,
- w Australii na czwartą środę października,
- na Węgrzech na ostatnią niedzielę maja.
Pierwszy Dzień Dziecka
Droga od uznania dzieciństwa jako ważnego okresu w ludzkim życiu do obchodzenia oficjalnego święta była długa i trwała wiele lat. Faktycznie, dopiero w 1925 roku miały miejsce pierwsze obchody przypominające Dzień Dziecka. W Genewie odbyła się Światowa Konferencja na Rzecz Dobra Dzieci, podczas której oficjalnie ogłoszono Międzynarodowy Dzień Dzieci.Jednak już wcześniej pojawiały się inicjatywy oddolne, które miały na celu upamiętnienie najmłodszych. Na przykład w 1857 roku amerykański pastor Charles Leonard ustanowił Dzień Róży (później przemianowany na Kwiatową Niedzielę, a ostatecznie na Dzień Dzieci). Obchodzono go w drugą niedzielę czerwca i obejmował specjalną mszę dla dzieci. Podobne obchody miały miejsce również w Polsce. Już w 1929 roku z inicjatywy Polskiego Komitetu Opieki nad Dzieckiem zorganizowano pierwsze Święto Dziecka. W dniu 22 września dzieci uczestniczyły w specjalnej mszy, a potem w szkolnych akademiach, wycieczkach i zabawach. Otrzymywały również słodycze w prezencie.
PRZECZYTAJ JESZCZE