reklama
5 styczeń 2025

Zabiegi przezskórne przyszłością kardiochirurgii - Polacy współautorami artykułu w The Lancet

zdjęcie: Zabiegi przezskórne przyszłością kardiochirurgii - Polacy współautorami artykułu w The Lancet / fot. PAP
fot. PAP
Zabiegi przezskórne, bez otwierania klatki piersiowej, mogą przynieść lepsze rezultaty niż klasyczne leczenie u chorych cierpiących na chorobą wieńcową i zwężenie zastawki aortalnej. Efekty badań prowadzonych przez międzynarodowy zespół z udziałem Polaków zostały opublikowane w prestiżowym piśmie The Lancet.
REKLAMA

Artykuł opublikowany w The Lancet dotyczy implantacji zastawki aortalnej TransCatheter i przezskórnej interwencji wieńcowej z wykorzystaniem rezerwy przepływu frakcyjnego w porównaniu z konwencjonalną chirurgiczną wymianą zastawki aortalnej i pomostowaniem aortalno-wieńcowym w leczeniu pacjentów ze zwężeniem zastawki aortalnej i złożoną lub wielonaczyniową chorobą wieńcową. Opisane w artykule wyniki badań są efektem pracy Polaków, m.in. prof. Jerzego Sachy z Pracowni Badań Hemodynamicznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, oraz specjalistów z zagranicy.

"Badania, które przeprowadziliśmy wspólnie z kolegami z kilkunastu ośrodków europejskich mają ogromne znaczenie praktyczne, gdyż pokazują, że zabiegi przezskórne (bez otwierania klatki piersiowej) mogą przynieść lepsze rezultaty niż klasyczne leczenie kardiochirurgiczne u chorych cierpiących równocześnie na chorobę wieńcową i zwężenie zastawki aortalnej. Zatem, dostarczyliśmy dowodów na efektywność metod małoinwazyjnych w leczeniu szczególnie trudnych chorych ze współtowarzyszącymi różnymi chorobami układu krążenia. Wyniki badania będą miały wpływ na przyszłe wytyczne towarzystw naukowych w kwestii leczenia tej grupy pacjentów. Protokół badania opublikowaliśmy w American Heart Journal, natomiast wyniki w The Lancet" - powiedział PAP prof. Sacha, który jest też profesorem na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej.

Wśród autorów artykułu w The Lancet są również: prof. Wojciech Wojakowski z Kliniki Kardiologii i Chorób Strukturalnych Serca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz dr Krzysztof Malinowski z Centrum Medycyny Cyfrowej i Robotyki Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.

Czasopismo Lancet wg bazy Scopus jest najlepszym na świecie czasopismem spośród 636 czasopism dedykowanych medycynie. Jego wskaźnik wpływu Impact Factor to 98.4, co oznacza, że publikacje wydane w tym czasopiśmie mają ogromny wpływ na rozwój medycyny światowej. (PAP)

masz/ bar/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wieliczka
-0.7°C
wschód słońca: 07:31
zachód słońca: 16:05
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Wieliczce

kiedy
2025-01-25 17:00
miejsce
Kampus Wielicki, Wieliczka, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-26 18:00
miejsce
Kampus Wielicki, Wieliczka, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-01 16:00
miejsce
Kampus Wielicki, Wieliczka, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-21 19:00
miejsce
MCDiS, Niepołomice, Zamkowa 4
wstęp biletowany