kategoria: Gospodarka
6 czerwiec 2024

Gaz-System uzyskał pozwolenie na budowę gazociągu Wężerów - Przewóz

zdjęcie: Gaz-System uzyskał pozwolenie na budowę gazociągu Wężerów - Przewóz / pixabay/7222521
Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar wydał decyzję zatwierdzającą projekt architektoniczno-budowlany oraz udzielił pozwolenia na budowę gazociągu Wężerów-Przewóz o długości 44 km. Inwestycja powstanie na terenie pięciu gmin woj. małopolskiego; termin jej zakończenia to pierwsze półrocze 2026 r.
REKLAMA

Jak poinformował inwestor tego zadania, spółka Gaz-System w czwartkowym komunikacie, decyzja wydana przez wojewodę posiada rygor natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że wykonawca od razu może przystąpić do prac.

Zgodnie z przekazanymi informacjami gazociąg Wężerów-Przewóz o długości 44 kilometrów zostanie wybudowany na terenie województwa małopolskiego, w gminach: Słomniki, Radziemice, Koniusza, Kocmyrzów-Luborzyca i miasto Kraków. W miejscowości Wężerów zostanie on bezpośrednio podłączony do gazowego Korytarza Północ-Południe.

W ramach inwestycji powstanie: gazociąg wysokiego ciśnienia, stacja regulacyjno-pomiarowa „Kraków-Przewóz”; stacja pomiarowa na potrzeby zasilania EC Kraków „Kraków-Przewóz”; śluza nadawczo-odbiorcza „Wężerów”; trzy zespoły zaporowo-upustowe: „Skrzeszowice”, „Kraków – Jeziorko” i „Kraków – Na Niwach”; linia światłowodowa telemetryczna i sterująca wzdłuż całego gazociągu.

Prezes Gaz-System Sławomir Hinc wskazał w komunikacie, że powstająca infrastruktura poprawi bezpieczeństwo dostaw gazu, ponieważ umożliwi zasilanie aglomeracji krakowskiej od drugiej strony, z kierunku północnego.

„Więcej paliwa gazowego będzie dostępne m.in. dla odbiorców z branży energetycznej. Możliwość korzystania z niskoemisyjnego źródła energii jakim jest gaz ziemny ma duże znaczenie dla procesu transformacji energetycznej i czystego powietrza w tym regionie” – zaznaczył prezes spółki.

Przed rozpoczęciem budowy, w ramach prac przygotowawczych, został dokonany opis nieruchomości, usunięte zostały drzewa i krzewy w obszarze pasa budowlano-montażowego oraz przeprowadzono rozpoznanie saperskie. Zgodnie z przyjętym harmonogramem realizowane są prace archeologiczne w terenie. Aktualnie trwa proces wyłaniania wykonawcy robót budowlanych dla tego gazociągu.

Zakończenie budowy gazociągu Wężerów – Przewóz zaplanowane jest na pierwsze półrocze 2026 roku.(PAP)

rgr/ pad/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wieliczka
23.2°C
wschód słońca: 04:30
zachód słońca: 20:52
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Wieliczce

kiedy
2024-06-24 19:00
miejsce
MCDiS, Niepołomice, Zamkowa 4
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-01 19:00
miejsce
Powiatowy Park Rozwoju, Wieliczka,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-27 20:00
miejsce
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-12 18:00
miejsce
Kampus Wielicki, Wieliczka, ul....
wstęp biletowany