kategoria: Gospodarka
31 maj 2024

ONZ otworzy biuro pomocy polskim firmom, które chcą wziąć udział w odbudowie Ukrainy

zdjęcie: ONZ otworzy biuro pomocy polskim firmom, które chcą wziąć udział w odbudowie Ukrainy / pixabay/6602093
W Rzeszowie powstanie oddział Biura Narodów Zjednoczonych ds. Usług Projektowych (UNOPS) – poinformował w piątek poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Kowal. UNOPS będzie pomagać firmom zainteresowanym odbudową Ukrainy.
REKLAMA

„UNOPS specjalizuje się w odbudowie po sytuacjach konfliktowych w różnych częściach świata. Rzeszowskie biuro będzie pełnić funkcję informacyjną, zajmie się też szkoleniem firm zainteresowanych udziałem w przetargach międzynarodowych” – poinformował poseł Kowal, szef Rady ds. Współpracy z Ukrainą, która również ma swoje przedstawicielstwo w Rzeszowie.

Rada działa od połowy kwietnia br. przy wojewodzie podkarpackim. „Od początku wojny w Ukrainie jesteśmy sercem międzynarodowej pomocy” – przypomniała wojewoda Teresa Kubas-Hul. Stąd pomysł, by to właśnie w Rzeszowie zapadały decyzje jak pomagać Ukrainie.

Teraz Rzeszów ma być hubem przy odbudowie Ukrainy. „Hubem w sensie infrastrukturalnym, ale także umieszczenia w Rzeszowie kluczowych instytucji odpowiedzialnych za inwestycje i handel” – dodał Paweł Kowal.

UNOPS ma rozpocząć działalność w Polsce jeszcze w tym roku. „Mam nadzieję, że Sejm ratyfikuje umowę” – powiedział poseł Kowal. Na 13 czerwca zaplanowano wysłuchanie publiczne.

Paweł Kowal chce też, żeby proces odbudowy Ukrainy miał wymiar regionalny. Będzie do tego przekonywał 11 i 12 czerwca podczas konferencji w Berlinie. „Spróbujemy stworzyć format Karpackiej Odbudowy – Polska, Słowacja Ukraina i pokazać, że nie da się prowadzić skutecznej odbudowy Ukrainy bez wymiaru regionalnego i transgranicznego – powiedział Kowal.

Wojewoda Kubas-Hul poinformowała, że od czasu powołania Rady ds. Współpracy z Ukrainą uczestniczyła w dwóch ważnych wizytach na Ukrainie. Na spotkanie, które odbyło się na początku maja przyjechał również prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola. Wojewoda miała wtedy okazję rozmawiać z swoimi odpowiednikami ze strony ukraińskiej z obwodów: lwowskiego, chmielnickiego, zakarpackiego, ługańskiego, tarnopolskiego, oraz merami: Kamieńca Podolskiego, Truskawa, Kamionki i Lwowa.

Trzy dni temu wróciła z Truskawca, gdzie pojechali również przedstawiciele miasta i kilku podkarpackich firm. „Strona Ukraińska pokazała gotowe projekty inwestycji do realizacji, łącznie z pozwoleniami na budowę. Poszukują teraz inwestorów i wykonawców” - poinformowała Teresa Kubas-Hul. (PAP)

al/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wieliczka
23.2°C
wschód słońca: 04:30
zachód słońca: 20:52
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Wieliczce

kiedy
2024-06-24 19:00
miejsce
MCDiS, Niepołomice, Zamkowa 4
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-01 19:00
miejsce
Powiatowy Park Rozwoju, Wieliczka,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-27 20:00
miejsce
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-12 18:00
miejsce
Kampus Wielicki, Wieliczka, ul....
wstęp biletowany