kategoria: Kraj
11 czerwiec 2024

Wprowadzamy regulacje, które dają bezpieczeństwo użycia broni

zdjęcie: Wprowadzamy regulacje, które dają bezpieczeństwo użycia broni / fot. PAP
fot. PAP
Wiceszef MON Stanisław Wziątek powiedział, że zgodnie z nowymi przepisami przygotowanymi przez MON użycie przez żołnierzy broni nie będzie traktowane jako potencjalne przestępstwo. Chodzi o to, by żołnierz nie obawiał się użycia broni w sytuacji zagrożenia - dodał.
REKLAMA

Wiceszef MON mówił we wtorek w TVP Info, jakie m.in. rozwiązania znajdują się w przyjętym we wtorek projekcie przepisów dotyczących użycia broni przez żołnierzy w związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej.

"Chodzi o to, by żołnierz nie obawiał się użycia broni w sytuacji zagrożenia. Każde przekroczenie granicy, każde nielegalne działanie powinno wiązać się z właściwą reakcją żołnierza czy funkcjonariusza" - podkreślił.

Ta właściwa reakcja - wyjaśnił, to zachowanie procedury polegającej na komendzie "stój", a w przypadku braku reakcji oddanie strzału ostrzegawczego. "Strzał można oddać ewentualnie do osoby, która popełnia przestępstwo. Ale także, gdy jest zagrożenie życia własnego lub kolegi" - dodał.

Według nowych przepisów "użycie broni nie będzie traktowane jako potencjalne przestępstwo" - powiedział wiceminister. Traktowane to będzie jako działanie o charakterze służbowym, które ma na celu "realizację bezpośredniego obowiązku i zadania, które żołnierz ma do wykonania" - wyjasnił. "Jeżeli dojdzie do użycia broni, to na pewno wtedy, kiedy ma to związek z realizacją zadań, obowiązków, to nie będzie traktowane jak przestępstwo" - podkreślił.

Wiceminister powiedział też, że w przypadku konieczności wyjaśnienia sytuacji z użyciem broni żołnierz będzie mógł skorzystać z urzędowego wsparcia prawnego. Powstać mają specjalne komórki do wsparcia żołnierzy w "sytuacjach trudnych". Najprawdopodobniej miałyby one działać przy wojskowych centrach rekrutacji. Żołnierze będą też mieli możliwość wynajęcia własnego prawnika, za co koszty pokrywać będzie ministerstwo".

Rząd przyjął w poniedziałek projekt przepisów dotyczących użycia broni przez żołnierzy - chodzi o zagrożenia, jakie mogą wystąpić na granicy – poinformował premier Donald Tusk. Jak mówił premier, projekt nowelizacji ustawy o obronie ojczyzny i kilku innych ustaw zakłada także możliwość użycia oddziałów Wojska Polskiego na terytorium państwa polskiego bez potrzeby ogłaszania stanu wyjątkowego czy wojennego; dotychczas było to niemożliwe. (PAP)

Autorka: Anita Karwowska

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wieliczka
23.2°C
wschód słońca: 04:30
zachód słońca: 20:52
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Wieliczce

kiedy
2024-06-24 19:00
miejsce
MCDiS, Niepołomice, Zamkowa 4
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-01 19:00
miejsce
Powiatowy Park Rozwoju, Wieliczka,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-27 20:00
miejsce
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-12 18:00
miejsce
Kampus Wielicki, Wieliczka, ul....
wstęp biletowany