reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
18 listopad 2023

Artyści Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" wystąpią w Japonii

zdjęcie: Artyści Zespołu Pieśni i Tańca
fot. PAP
Artyści Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" od 20 do 25 listopada występować będą na scenach Tokio, Gifu i Kioto. Ich występy inspirowane są treścią i emocjami zawartymi w muzyce Wojciecha Kilara.
REKLAMA

Pokazy artystyczne oraz warsztaty polskiego tańca odbędą się w ramach zadania dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kultura inspirująca": "FOLK CROSSROAD" - tradycja i jej współczesne metamorfozy.

Dialog taneczny Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny inspirowany jest muzyką Wojciecha Kilara. Artyści wystąpią w Tokio (20-21 listopada), Gifu (22-23 listopada) oraz Kioto (25 listopada).

Występy łączyć będą repertuar ludowy ze współczesnymi inspiracjami muzycznymi i tanecznymi. Ich autorem jest Michaił Zubkow - choreograf i kierownik baletu Zespołu "Śląsk”, który opierając się na treściach i emocjach zawartych w muzyce Wojciecha Kilara, ukazał świat – życie, jako podróż w poszukiwaniu szczęścia, zaspokojenia własnych pragnień i bliskości drugiego człowieka. Dla wzmocnienia przekazu do spektaklu dodano również wizualizację filmową.

W programie znalazły się choreografie Hanny Chojnackiej, Juraja Kubanki oraz Michaiła Zubkowa. Wśród prezentowanych tańców, m.in. polonez z filmu "Pan Tadeusz", "Polka szturchana", "Kujawiaki głuszyńskie" oraz utwory baletowe do muzyki Wojciecha Kilara w choreografii Michaiła Zubkowa - "Preludium" oraz "Exodus" – te ostatnie wykorzystują ludowe inspiracje w tańcu współczesnym. Wśród pieśni można będzie usłyszeć opracowane przez słynnego kompozytora w latach 70. ubiegłego wieku: "Odwiązała mi się", "Nie chodź koło róży".

Oprócz koncertów, japońscy widzowie będą mogli skorzystać z warsztatów polskich tańców, które poprowadzą artyści Zespołu "Śląsk".

Zespół "Śląsk" już po raz siódmy wyruszy do Japonii. Po raz pierwszy zatańczyli i zaśpiewali w tym kraju w 2002 roku, potem wyjeżdżali w kolejnych latach: 2004, 2015, 2016 i 2019. W 2020 roku, podczas pandemii, japońska publiczność mogła oglądać polską kulturę w formule online.

Projekt dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kultura inspirująca". (PAP)

autorka: Julia Szymańska

jms/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wieliczka
1.1°C
wschód słońca: 07:25
zachód słońca: 15:39
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Wieliczce

kiedy
2025-01-04 17:00
miejsce
Kampus Wielicki, Wieliczka, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-12 16:00
miejsce
Kampus Wielicki, Wieliczka, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-25 17:00
miejsce
Kampus Wielicki, Wieliczka, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-26 18:00
miejsce
Kampus Wielicki, Wieliczka, ul....
wstęp biletowany