kategoria: Kultura / Sztuka
31 maj 2024

Rozpoczął się 61. konkurs Malowana Chata w Zalipiu

zdjęcie: Rozpoczął się 61. konkurs Malowana Chata w Zalipiu / pixabay/3591631
61. konkurs "Malowana Chata" rozpoczął się w piątek w Zalipiu k. Tarnowa. Udział w nim biorą malarki i całe rodziny z Zalipia oraz kilkunastu sąsiednich wsi, gdzie tradycyjnie zdobi się gospodarstwa malowanymi motywami kwiatowymi. Przez dwa dni jurorzy będą objeżdżać i oceniać malunki, a w niedzielę ogłoszą werdykt.
REKLAMA

Jak poinformował PAP w piątek Kazimierz Kurczab, dyrektor Muzeum Ziemi Tarnowskiej, które organizuje konkurs, przedsięwzięcie jest najdłużej trwającym konkursem sztuki ludowej w Polsce. W tym roku do udziału w nim zgłosiło się około 120 twórców, podobnie jak w latach poprzednich. To pokazuje – ocenił dyrektor – że tradycja ta jest żywa i kultywowana.

„Głównym celem konkursu jest podtrzymanie unikatowej w skali Europy ludowej tradycji zdobienia ścian domów i obejść gospodarczych, a także dokumentacja i archiwizacja tych zjawisk” - wskazał Kurczab. Jak mówił, dzięki konkursowi zachowana została tradycja malowania domów na Powiślu Dąbrowskim (okolice Dąbrowy Tarnowskiej). Jego uczestnicy ozdabiają motywami kwiatowymi domy, obory, stajnie, studnie, płoty, a nawet psie budy.

W piątek i sobotę jurorzy będą objeżdżać zgłoszone gospodarstwa i oceniać tegoroczne malunki - uczestnicy rywalizują m.in. w kategoriach nowych malatur oraz zachowania dawnych, już istniejących. Sędziowie oceniają kunszt wykonania, kolorystykę i zgodność z tradycją. Jak zaznaczają, ta unikatowa twórczość ludowa nie tylko została utrzymana, ale nawet przeżywa rozkwit.

Rywalizujący twórcy dążą do odkrywania coraz innych motywów zdobniczych, doskonalą swoją technikę i wprowadzają nowe formy plastyczne. Termin konkursu jest ruchomy, bowiem zawsze odbywa się w pierwszym tygodniu po święcie Bożego Ciała.

Uroczyste ogłoszenie wyników nastąpi w niedzielę 2 czerwca podczas festynu w Domu Malarek w Zalipiu. Zgodnie z tradycją nagrody otrzymają wszyscy uczestnicy konkursu.

Organizatorzy konkursu podkreślają, że choć jego zasięg jest regionalny, to zalipiańskie malowane obejścia są słynne na całym świecie.

Zdaniem etnografów, zwyczaj malowania domów w tym regionie motywami kwiatowymi wziął się z wiosennego obyczaju bielenia chat, których fasady zszarzały po jesiennych ulewach i zimowych zamieciach.

Konkurs "Malowana Chata" jest najdłużej trwającym konkursem na sztukę ludową w Polsce. Pierwszy raz odbył się w 1948 r., a obecnie jest organizowany przez Muzeum Ziemi Tarnowskiej i centrum kultury „Dom Malarek” w Zalipiu. Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków resortu kultury pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ aszw/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wieliczka
23.2°C
wschód słońca: 04:30
zachód słońca: 20:52
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Wieliczce

kiedy
2024-06-24 19:00
miejsce
MCDiS, Niepołomice, Zamkowa 4
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-01 19:00
miejsce
Powiatowy Park Rozwoju, Wieliczka,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-27 20:00
miejsce
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-12 18:00
miejsce
Kampus Wielicki, Wieliczka, ul....
wstęp biletowany