kategoria: Na Sygnale
4 czerwiec 2024

W powiecie suskim zalane szkoły i przedszkola; mężczyzna porażony prądem

zdjęcie: W powiecie suskim zalane szkoły i przedszkola; mężczyzna porażony prądem / pexels/8568719
pexels/8568719
W wyniku ulew w powiecie suskim zostały zalane szkoły podstawowe i przedszkola. Podczas wypompowywania wody z piwnicy mężczyznę poraził prąd. Wiele posesji i dróg zostało podtopionych – przekazał rzecznik suskiej straży pożarnej mł. bryg. Łukasz Białończyk.
REKLAMA

„Tuż po południu strażacy otrzymali zgłoszenie o nieprzytomnym mężczyźnie porażonym prądem w Makowie Podhalańskim. Mężczyznę poraził prąd podczas pompowania wody z piwnicy w swoim domu. Strażacy po dotarciu na miejsce zabezpieczyli miejsce zdarzenia i odłączyli prąd w budynku. Poszkodowanego który odzyskał przytomność, załoga karetki pogotowia przetransportowała do szpitala” – przekazał PAP rzecznik suskiej straży pożarnej mł. bryg. Łukasz Białończyk.

Strażacy z powiatu suskiego do godz. 15.00 interweniowali blisko sto razy Zgłoszenia najczęściej dotyczyły zatkanych przepustów i zalanych dróg. Strażacy wypompowywali też wodę z zalanych piwnic, mieszkań, z budynków użyteczności publicznej i z posesji.

Wśród zalanych budynków jest szkoła podstawowa w Grzechyni, gdzie zalało kotłownię i szatnię, i szkoła podstawowa w Baczynie, gdzie także zalana została kotłownia. Zalane zostały także dwa przedszkola w Makowie Podhalańskim.

W związku z sytuacją pogodową odbyło się doraźne posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Krakowie. Stany alarmowe na rzekach zostały przekroczone w trzech miejscach: na Wiśle w Jawiszowicach, Skawince w Radziszowie i na Stryszawce w Suchej Beskidzkiej.

Do godz. 22.00 w Małopolsce będzie obowiązywało ostrzeżenie trzeciego, najwyższego – stopnia przed silnym deszczem z burzami. Pogotowie przeciwpowodziowe zostało ogłoszone przez wójta gminy Wiśniowa oraz starostę myślenickiego. W Krakowie strażacy układali worki z piaskiem przy rzece Drwince wzdłuż ul. Udzieli. (PAP)

Autor: Szymon Bafia

szb/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wieliczka
23.2°C
wschód słońca: 04:30
zachód słońca: 20:52
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Wieliczce

kiedy
2024-06-24 19:00
miejsce
MCDiS, Niepołomice, Zamkowa 4
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-01 19:00
miejsce
Powiatowy Park Rozwoju, Wieliczka,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-27 20:00
miejsce
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-12 18:00
miejsce
Kampus Wielicki, Wieliczka, ul....
wstęp biletowany