kategoria: Praca
11 czerwiec 2024

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

zdjęcie: Wnioski o świadczenie z programu
fot. PAP
Wnioski o wypłatę z programu "Aktywny rodzic" będzie można składać już od 1 października. Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Wypłatą świadczeń zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
REKLAMA

Ministra rodziny pracy i polityki społecznej podczas wtorkowej konferencji prasowej zwróciła uwagę, że podpis prezydenta Andrzeja Dudy pod ustawą o wspieraniu rodziców "Aktywny rodzic" pozwala na rozpoczęcie kolejnych kroków w realizacji tego programu.

"Wnioski o wypłatę z programu +Aktywny rodzic+ będzie można składać już od 1 października. Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem" - wyjaśniła.

Dodała, że jest to niezwykły dzień dla wszystkich dzieci, rodziców, dla kobiet wracających na rynek pracy czy dla dziadków i babć, którzy bardziej by chcieli zaangażować się w opiekę nad wnukami. Zauważyła, że jest to również dobry dzień dla całego systemu opieki nad małym dzieckiem.

Przypomniała, że ustawa przeszła przez polski parlament niemal jednogłośnie. Zwróciła uwagę, że w ustawie znalazły się rozwiązania proponowane zarówno przez Lewicę, jak i Koalicję Obywatelską oraz Trzecią Drogę.

"Program +Aktywny rodzic+ obejmuje wsparciem wszystkie małe dzieci i wszystkie rodziny takich dzieci. (...) To ogromne osiągnięcie" - zaznaczyła.

Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zwróciła uwagę, że celem programu jest m.in. zwiększenie aktywności zawodowej kobiet, a także upowszechnienie dostępu do żłobków. "Podniesiemy poziom użłobkowienia do 50 proc." - podała wiceszefowa MRPiPS.

Zapowiedziała, że rodzice w okresie pierwszych trzech miesięcy trwania tego programu będą mogli wnioskować o świadczenie z wypłatą środków wstecz, tak jakby zgłosili się 1 października. Świadczenie wypłaci Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wiceministra przypomniała, że na "Aktywnego rodzica" składają się trzy świadczenia. Pierwsze - "aktywni rodzice w pracy", czyli tzw. babciowe, wyniesie 1500 zł miesięcznie na czas 24 miesięcy – od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia dziecka. Większe wsparcie otrzymają rodzice i opiekunowie dzieci z niepełnosprawnościami – 1900 zł miesięcznie. Rodzice będą mogli zdecydować, na co przeznaczą otrzymane pieniądze.

Gajewska zaznaczyła, że świadczenie "aktywni rodzice w pracy" jest skierowane do aktywnych zawodowo rodziców i będzie przysługiwać bez względu na poziom dochodu rodziców. "To, co jest bardzo istotne, to danie rodzicom wyboru, ale też zabezpieczenia interesów osoby, z którą rodzice współpracują. Dlatego zachęcamy - co nie jest oczywiście warunkiem koniecznym - żeby zawierać umowy uaktywniające z osobami, które będą opiekowały się naszymi dziećmi" - powiedziała wiceministra.

Dodała, że osoba, która sprawuje opiekę, zyska sfinansowane składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne. "W przypadku dziadków pozwoli na zwiększenie emerytur" - wskazała Gajewska.

Zwróciła uwagę, że drugi filar programu to świadczenie "aktywnie w żłobku". Wyjaśniła, że będzie przysługiwać rodzicom dzieci niezależnie czy są aktywni zawodowo.

"Dzieci będą mogły uczęszczać do każdej formy instytucjonalnej opieki przewidzianej przez ustawę: żłobka, klubu dziecięcego, dziennego opiekuna. Świadczenie będzie wypłacane bezpośrednio do organizatorów opieki w wysokości do 1500 zł" - powiedziała.

Zaznaczyła, że w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami kwota wsparcia będzie większa, do 1900 zł.

"Z kolei trzeci filar w programie to świadczenie +aktywnie w domu+ - na każde dziecko w rodzinie w wieku do lat 3 to 500 zł, wypłacane rodzicom, którzy chcą samodzielnie opiekować się swoimi dziećmi" - podała wiceministra.

Podkreśliła, że to, jaką formę wsparcia będą otrzymywać rodzice, będzie zależało wyłącznie od ich decyzji. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.(PAP)

Autorki: Karolina Kropiwiec, Aleksandra Kiełczykowska

kkr/ ak/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wieliczka
23.2°C
wschód słońca: 04:30
zachód słońca: 20:52
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Wieliczce

kiedy
2024-06-24 19:00
miejsce
MCDiS, Niepołomice, Zamkowa 4
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-01 19:00
miejsce
Powiatowy Park Rozwoju, Wieliczka,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-27 20:00
miejsce
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-12 18:00
miejsce
Kampus Wielicki, Wieliczka, ul....
wstęp biletowany