kategoria: Turystyka
31 maj 2024

Od niedzieli turyści ruszą wspólne zdobywać Beskid Wyspowy

zdjęcie: Od niedzieli turyści ruszą wspólne zdobywać Beskid Wyspowy / pixabay/4359236
Wspólnym wyjściem na Urbanią Górę rozpocznie się w niedzielę tegoroczna XV edycja akcji Odkryj Beskid Wyspowy. Od czerwca do września zaplanowano 17 pieszych wędrówek po tym paśmie górskim, w których mogą wziąć udział wszyscy chętni, którzy o umówionej godzinie stawią się w miejscu zbiórki.
REKLAMA

Imprezę, cieszącą się wielkim zainteresowaniem wśród turystów, organizuje Forum Gmin Beskidu Wyspowego, zrzeszające 20 gmin z pięciu powiatów w Małopolsce. Jej celem jest upowszechnianie rodzinnych i aktywnych form spędzania wolnego czasu oraz popularyzacja kultury, tradycji, folkloru tego pasma górskiego. Każdego lata we wspólnym odkrywaniu Beskidu Wyspowego uczestniczy łącznie od 12 do 14 tys. piechurów z Polski i z zagranicy.

W ramach akcji turyści przez całe lato zdobywają szczyty pasma górskiego, rozciągającego się pomiędzy doliną Raby a Kotliną Sądecką na terenie województwa małopolskiego.

Tegoroczny cykl wędrówek rozpocznie się w niedzielę 2 czerwca. Turyści pójdą wtedy na Urbanią Górę. Potem w kolejne letnie weekendy zdobędą kolejnych kilkanaście szczytów, aby zakończyć akcję 8 września na Lubogoszczy.

W przedstawionym programie znalazło się zdobywanie także takich szczytów, jak: Kiczora Kamienicka, Grodzisko, Śnieżnica, Ćwilin (wędrówka nocna), Modyń, Kamionna, Luboń Wielki (wędrówka nocna), Trupielec, Łyżka, Ostra, Szczebel, Jaworz, Potaczkowa Łopień, Mogielica, Miejska Góra / Łysa Góra.

Na zdobywanych szczytach zaplanowano msze św. polowe, występy, pokazy, konkursy, grilla. Wędrówki odbywają się bez względu na pogodę. Udział w nich jest bezpłatny, nie trzeba się rejestrować, wystarczy przyjść na miejsce zbiórki.

Na turystów, którzy przejdą wszystkie zaplanowane na 2024 rok wyspowe szlaki czekają tradycyjnie oznaki "Złote Rysie".

W trakcie sezonu letniego zaplanowano również szereg imprez kulturalnych promujących kulturę, tradycje i folklor pięciu grup etnicznych zamieszkujących ten region: Białych Górali, Lachów, Kliszczaków, Podhalan i Zagórzan.

23 czerwca na nieczynnej stacji kolejowej w Kasinie Wielkiej odbędzie się XII Galicyjski Piknik Kolejowy wraz ze wspólnym śpiewaniem piosenekzwiązanych z pociągami. Przez całe wakacje trwać będzie XI Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”. Jego kolejne wydarzenia zaplanowano w takich miejscowościach jak: Dobra, Wiśniowa, Łukowica, Kamienica, Rabka-Zdrój, Tenczyn, Stara Wieś, Mszana Górna, Limanowa, Niedźwiedź.

Z kolei 14 i 15 września organizatorzy zapraszają do Mszany Dolnej na XIII Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego „Beskidzka Podkówecka”.

Beskid Wyspowy to część Beskidów Zachodnich, położona pomiędzy doliną Raby a Kotliną Sądecką na terenie województwa małopolskiego. Charakterystyczną cechą tego regionu jest występowanie odosobnionych, pojedynczych szczytów, od czego pochodzi jego nazwa. Zajmuje powierzchnię ok. 1 tys. km kw. Beskid Wyspowy oferuje ponad 500 km szlaków do uprawiania turystyki pieszej.

Zgodnie z turystyczną tradycją nazwę "Beskid Wyspowy" wymyślił jeden z najsłynniejszych propagatorów turystyki pieszej prof. Kazimierz Sosnowski (1875-1954) podczas wycieczki z grupą młodzieży na górę Ćwilin. Turystyczny przekaz mówi, że miało się to stać wcześnie rano, gdy przy wschodzącym słońcu z mgły wyłaniały się tylko wierzchołki pobliskich gór, przypominając wyspy na szarym morzu.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ aszw/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wieliczka
23.2°C
wschód słońca: 04:30
zachód słońca: 20:52
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Wieliczce

kiedy
2024-06-24 19:00
miejsce
MCDiS, Niepołomice, Zamkowa 4
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-01 19:00
miejsce
Powiatowy Park Rozwoju, Wieliczka,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-27 20:00
miejsce
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-12 18:00
miejsce
Kampus Wielicki, Wieliczka, ul....
wstęp biletowany